PERFORMANCES ATTENDED: CONCERTS

  1. Fair to Midland (The Brickhouse)
  2. Jonsi (the Marquee)
  3. Yann Tiersen (the Venue)
  4. Mumford & Sons (the Railyard once, Ak-Chin Pavilion once)
  5. St. Vincent (Crescent Ballroom with Cate Le Bon once, Orpheum with Noveller once)
  6. Bon Iver and Fleet Foxes (Comerica)
  7. Iron & Wine and Marketa Irglova (CB)
  8. Anonymous 4 (SCPA)
  9. Dvorak Cello Concertos (SH)
  10. Ensemble Caprice (ASU Katzin)
  11. The Senators (The Rhythm Room)
  12. Fun. (Pepsi Amphitheater, Flagstaff)
  13. Of Monsters and Men (Marquee)
  14. Florence + the Machine (Comerica)
  15. The Airborne Toxic Event (Marquee)
  16. Sigur Ros (Comerica)
  17. Joy Kills Sorrow (Musical Instrument Museum)
  18. Sarah Jarosz (MIM)
  19. Madeleine Peyroux (MIM)
  20. The Recycled Orchestra (MIM)
  21. Leftover Cuties (MIM)
  22. Wooden Indian and Yellow Minute (MIM)
  23. Titus Andronicus (CB)
  24. Local Natives and Wild Nothing (Marquee)
  25. Frightened Rabbit (Marquee)
  26. Bernhoft and Sivert Hoyem (MIM)
  27. Active Child (CB twice)
  28. Vienna Teng Trio (MIM)
  29. Classical Revolution PHX (MIM)
  30. The Cloak Ox and Volcano Choir (CB)
  31. Alpin Hong (MIM)
  32. Longbird (numerous times and places)
  33. Singer/Songwriters in the Round (MIM)
  34. Lana del Rey (Comerica once, Ak-Chin once)
  35. Lo-Fang and Lorde (Comerica)
  36. CHVRCHES (Comerica)
  37. The Bad Plus: Stravinsky's Rite of Spring (MIM)
  38. William Fitzsimmons (twice at CB, once at MIM as opener)
  39. Hugh Laurie and the Copper Bottom Band (Mesa Arts Center)
  40. Johnnyswim (MIM)
  41. Owen Pallett and Foxes in Fiction (CB)
  42. Blake Mills and Fiona Apple (MIM)
  43. Sondre Lerche (MIM)
  44. Belle and Sebastian (Orpheum)
  45. Cheyenne Jackson with the Phoenix Symphony (SH)
  46. Yelle and Lemonade (CB)
  47. San Fermin (CB)
  48. Audrey Assad (St. Thomas Aquinas Catholic Church)
  49. Brett Dennen (MIM)
  50. A Far Cry (MIM)
  51. New York Polyphony (MIM)
  52. Lily & Madeleine (CB)
  53. Over the Rhine (CB)
  54. Philip Glass (Gam)
  55. Swear and Shake (Last Exit Live)
  56. Kiesza (CB)
  57. Sylvan Esso (CB)
  58. Lady Lamb the Beekeeper (RR)
  59. House Blend (TCA)
  60. Dylan Pratt, Pageant, and Knox Hamilton (CB)
  61. Foreign Language album release (the Trunk Space)
  62. Son Lux (CB)
  63. BØRNS (CB)
  64. Vocal Few (living room concert)
  65. Helios: Fair Oriana first, Lament & Atone second (Central United Methodist Church)
  66. Clean Bandit (CB)
  67. Marina and the Diamonds (Marquee)
  68. Gallant and Sufjan Stevens (Orpheum)
  69. Beirut (House of Blues Boston)
  70. Tall Heights (MIM)
  71. Alisa Weilerstein's Bach Cello Suites (UDC Theater of the Arts)
  72. Bryce Dessner and the NSO (Kennedy Center)
  73. Nadia Sirota and Liam Byrne (Phillips Collection)
  74. Mike Watt and the Meat Puppets (Crescent)
  75. Lise de la Salle (Phillips Collection)
  76. Kronos Quartet (Sixth & I Historic Synagogue)